Spánek a snění

19. srpna 2008 v 20:41 |  Zajímavosti
Proč jsem na svůj blog dala zrovna tento článek? No asi proto, že spánek je pro mě neoblíbenější činost dne. Strašně ráda ulehám do peřin a před spánekm si sním a doufám, že se mi bude zdát sen o něčem hezkém a příjemném. Ale taky mě hodně zajímá, všechno co se snů týče. Líbí se mi všechny teorie, co sny vlastně jsou. Někdo tvrdí, že prostřednictvím snů nahlížíme do jiného sněta nebo realiti. Někdo zase tvrdí, že sny jsou pomíchané myšlneky a zážitky ze dne. Pro jiného jsou sny něco jako výklad budoucnosti. Já upřmně věřín na všechny varianty. Ale asi nejpravděpodobnější je ta možnost, kterou mám vypsanou níže. Ale je jen na vás, v co budete věřit :)

TEORIE:
Člověk prospí celou třetinu svého života, přičemž čtvrtinu z tohoto času se mu zdají sny. Během spánku se zpomaluje metabolismus, posiluje činnost imunitního systému a zvyšuje produkce růstového hormonu, a to nejen za účelem růstu, nýbrž i k obnově tkání. Nedostatek spánku pak způsobuje nesoustředěnost, výpadky paměti a podrážděnost.

Spánkový režim

Spánkový cyklus se dělí na několik charakteristických fází. První z nich je doba "nízkofrekvenčního" spánku, kdy se zpomaluje činnost mozku, dech a srdeční tep. Nízkofrekvenční spánek sestává ze čtyř stadií, z nich je nejhlubší je to poslední, během něhož jsou mozkové frekvence nejpomalejší.
To je doba, kdy bývá nejtěžší spáče probudit. Asi po 90 minutách začíná fáze rychlých pohybů očí, které se říká REM, při níž dochází k nejživějším snům. Fáze REM se opakují čtyřikrát až pětkrát za noc mezi obdobími nízko frekvenčního spánku. Každá další fáze REM je delší a intenzivnější, počínaje 15 a konče 45 minutami, což je často poslední hodina před probuzením.

Proč se nám sny zdají?

Studie ukazují, že lidé, kteří jsou připraveni o spánek REM, bývají podráždění a nesoustředění. Jakmile mohou znovu usnou, snaž se snový deficit dohnat tím, že mají více snů než obvykle, protože to znamená méně spánku mimo fázi REM. Z toho je patrné, že sny jsou z nějakého důvodu nezbytné pro naše mentální a citové zdraví. Možná jsou signálem, že náš mozek právě odpočívá a v klidu interpretuje podněty z vnějšího světa. Možná vyjadřují naše nesplněná přání nebo symbolizují a řeší naše citové krize. Je také možné, že mozek prostřednictvím snů třídí a posuzuje informace nasbírané během dne a vyrovnává se s obtížemi.
Dřív se mělo za to, že ke snům dochází pouze ve fázi REM. Později výzkum však ukázal, že se nám sny zdají celou noc, tedy i během nízkofrekvenčního spánku, ač nejsou tak živé a obvykle je zapomínáme. V lehčích stadiích spánku naše sny připomínají letmé obrazy a myšlenky, které můžeme prožít i za bdělého stavu, když se zasníme. Sny z hlubšího spánku (třetí a čtvrtá fáze) nejsou ani tak obrazy jako spíše útržkovitými vjemy, pocity a myšlenkami. Lidé probuzení z hlubšího stadia nízkofrekvenčního spánku bývají často vyčerpaní, zmatení a neschopní si vzpomenout, co se jim zdálo. Naproti tomu sny z fáze REM mívají děl a svou povahou připomínají filmy. Člověk probuzený ze stadia REM je obvykle svěží a své sny si zřetelně vybavuje.
Také tělo reaguje na různé typy snových prožitků. Během nízkofrekvenčního spánku sebou škubeme, mluvíme ze spaní či býváme dokonce náměsíční, avšak ve fázi REM ležíme skoro bez hnutí. Přestože mozek zůstává aktivní, svalové napětí polevuje, v důsledku čeho jsme téměř znehybněni.

Proč sny zapomínáme?

Přestože každý z nás prochází fázemi REM, někteří lidé tvrdí, že se jim nikdy žádné sny nezdají. Jeto zkrátka proto, že si je nepamatují.
Sny zabírají asi čtvrtinu našeho spánku, tedy přibližně dvě diny každou noc. To je pro naši paměť dost velké sousto, zvlášť když si uvědomíme, že si sny vybavujeme jen chvilku po probuzení. Málokdo má čas rozjímat o tom, co se mu v noci zdálo. Další potíž se sny spočívá v tom, že se jen obtížně pamatují, neboť jsou často zmatené a nepřehledné. Vzpomínky na ně bývají útržkovité a nepřesné, přičemž si vždy snáze pamatujeme sny dějově bohaté, napínavé či takové, které pro nás mají osobní význam.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama